O projektu

AdminIHJJ | Feb. 4, 2023, 12:35 p.m.

Pojava dvaju ili više oblika jedne riječi istoga gramatičkoga značenja, odnosno iste morfosintaktičke funkcije, dakle oblika koji se mogu naći na istom mjestu u paradigmi nipošto nije zanemariva u hrvatskoj morfologiji. U tom se slučaju obično govori o morfološkom dubletizmu (dvostrukosti), morfološkoj sinonimiji ili preobilju (engl. overabundance). Jedan od temeljnih dijelova projekta Morfološko preobilje u hrvatskom jeziku (MOPREH) odnosi se na izgradnju baze hrvatskih morfoloških dubleta koja sadržava popis gramatičkih kategorija u kojima se pojavljuju dubletni oblici te popis pojedinačnih leksema koji se pojavljuju s dubletnim oblikom u nekom dijelu svoje paradigme. U bazu, koju smo nazvali Dvojba, unose se potvrde određenoga leksema iz različitih vrela s bilježenjem popratnih obilježja (npr. gramatička oznaka, autor, mjesto, vrijeme). Baza služi kao lako dostupan i pretraživ resurs koji će ubrzati istraživanja morfološkoga preobilja u hrvatskome. Koliko je to moguće, uzima se u obzir dijakronijska i dijatopijska dimenzija baze jer ona omogućuje praćenje pojave od trenutka njezina ulaska u jezik kroz sve promjene do suvremenoga statusa (potkrijepljena podatcima iz najnovijih općejezičnih korpusa). Baza će pomoći da se odredi, gdje je moguće, mjesto ulaska, smjer širenja i današnja rasprostranjenost pojedinih dubletnih oblika. Usporedbom jednih i drugih podataka mogli bismo doći do odgovora na pitanje koliko je pojava ishod vlastita jezičnoga razvoja, a koliko je potaknuta utjecajem srodnih jezičnih sustava. Budući da jezična vrela koja se obično rabe u jezikoslovnim istraživanjima (npr. korpusi) ne omogućuju lak dohvat takvih podataka, alat razvijen u tu svrhu mogao bi poslužiti ne samo stručnjacima koji se bave normativistikom, primijenjenom lingvistikom, inojezičnim poučavanjem, procjenom jezika, jezičnom dijakronijom, dijalektologijom nego i ostalim jezičnim korisnicima koje tek zanima sudbina pojedinoga oblika. Proučavanje preobilja trenutačno je važna i plodna znanstvena tema u svjetskoj morfologiji. Takva istraživanja mogu odgovoriti na brojna pitanja koja su u samim temeljima našega razumijevanja jezika, a ponajprije na pitanje je li jezik savršen sustav u kojem su dubletni oblici prolazne pojave prelaska iz jednoga u drugi oblik ili je riječ o sustavu koji je mnogo labavije uređen te su dublete njegov sastavni i trajni dio. 

Od 1. rujna 2020. istraživanje je dio međunarodnoga projekta Feast and Famine: Confronting overabundance and defectivity in language Sveučilišta u Sheffieldu (AH/T002859/1, Arts and Humanities Research Council; voditelj prof. Neil Bermel). 

Od 1. siječnja 2024. istraživanje financijski podupire program Europske unije NextGeneration. 

Ako se u svom istraživanju koristite ovom bazom, citirajte rad: Bošnjak Botica, Tomislava; Lečić, Dario; Hržica, Gordana; Budja, Jurica. 2019. Baza hrvatskih morfoloških dubleta. Suvremena lingvistika 45. 95–108.

Ostale objave

Ovdje možete pronaći sve najnovije objave, kao i upute za pretraživanje

Više