AdminIHJJ | Feb. 4, 2023, 12:35 p.m.
Projekt Morfološko preobilje u hrvatskom jeziku (MOPREH) financiran je sredstvima Europske unije (Next Generation EU).
Trajanje projekta: 1. siječnja 2024. – 31. prosinca 2027.
Članovi projekta:
Tomislava Bošnjak Botica, Jurica Budja, Gordana Hržica, Sara Košutar, Maša Musulin, Bruno Nahod, Jurica Polančec, Perina Vukša Nahod.
Teme i ciljevi projekta:
Pojava dvaju ili više oblika jedne riječi istoga gramatičkoga značenja, odnosno iste morfosintaktičke funkcije, dakle oblika koji se mogu naći na istom mjestu u paradigmi nipošto nije zanemariva u hrvatskoj morfologiji. U tom se slučaju obično govori o morfološkom dubletizmu (dvostrukosti), morfološkoj sinonimiji ili preobilju (engl. overabundance). To je područje relativno nova i prosperitetna tema u jezikoslovlju. Hrvatski je jezik, zahvaljujući ponajprije istraživanjima suradnika na internom institutskom projektu Baza hrvatskih morfoloških dubleta (Dvojba), jedan od jezika za koji su razvijeni istraživački resursi i provedena prva istraživanja, što je omogućilo vidljivost u međunarodnom istraživačkom okružju. Cilj je projekta istraživanjem morfološke dubletnosti dobiti cjelokupnu sliku o naravi ove pojave u hrvatskom jeziku u njegovoj ukupnosti te u odnosu na druge jezike. Istraživanja na projektu idu u nekoliku smjerova: istraživanje pojave u standardnom i neformalnom jeziku, u hrvatskim dijalektima, s obzirom na dvojezičnost te u dječjem jeziku.
Na osnovi prikupljenih podataka načinit će se analiza na nekoliko razina (standardno/nestandardno, odrasli/djeca, jednojezični/dvojezični govornici, priručnici/korpus itd.) koja će uključivati sociolingvističku, dijatopijsku i dijakronijsku dimenziju.
Projektom je predviđen ne samo kvalitativni opis nego i kvantitativni status preobilja u hrvatskom deklinacijskom i konjugacijskom sustavu.
Rezultati projekta bit će primjenjivi u daljnjem istraživanju ove pojave te pogotovo omogućiti hrvatskomu jeziku da zbog višerazinskoga temeljita opisa bude dio velikih međunarodnih istraživanja, čime bi Institut za hrvatski jezik sa svojom infrastrukturom postao jedno od referentnih mjesta.
Praktična vrijednost projekta ogledat će se u preciznijem leksikografsko-gramatičkom opisu te resursima dostupnima u otvorenom pristupu.
BAZA HRVATSKIH MORFOLOŠKIH DUBLETA (DvojBa)
Jedan od temeljnih dijelova projekta Morfološko preobilje u hrvatskom jeziku (MOPREH) odnosi se na izgradnju baze hrvatskih morfoloških dubleta koja sadržava popis gramatičkih kategorija u kojima se pojavljuju dubletni oblici te popis pojedinačnih leksema koji se pojavljuju s dubletnim oblikom u nekom dijelu svoje paradigme. U bazu, koju smo nazvali Dvojba, unose se potvrde određenoga leksema iz različitih vrela s bilježenjem popratnih obilježja (npr. gramatička oznaka, autor, mjesto, vrijeme). Baza služi kao lako dostupan i pretraživ resurs koji će ubrzati istraživanja morfološkoga preobilja u hrvatskome. Koliko je to moguće, uzima se u obzir dijakronijska i dijatopijska dimenzija baze jer ona omogućuje praćenje pojave od trenutka njezina ulaska u jezik kroz sve promjene do suvremenoga statusa (potkrijepljena podatcima iz najnovijih općejezičnih korpusa). Baza će pomoći da se odredi, gdje je moguće, mjesto ulaska, smjer širenja i današnja rasprostranjenost pojedinih dubletnih oblika. Usporedbom jednih i drugih podataka mogli bismo doći do odgovora na pitanje koliko je pojava ishod vlastita jezičnoga razvoja, a koliko je potaknuta utjecajem srodnih jezičnih sustava. Budući da jezična vrela koja se obično rabe u jezikoslovnim istraživanjima (npr. korpusi) ne omogućuju lak dohvat takvih podataka, alat razvijen u tu svrhu mogao bi poslužiti ne samo stručnjacima koji se bave normativistikom, primijenjenom lingvistikom, inojezičnim poučavanjem, procjenom jezika, jezičnom dijakronijom, dijalektologijom nego i ostalim jezičnim korisnicima koje tek zanima sudbina pojedinoga oblika. Proučavanje preobilja trenutačno je važna i plodna znanstvena tema u svjetskoj morfologiji. Takva istraživanja mogu odgovoriti na brojna pitanja koja su u samim temeljima našega razumijevanja jezika, a ponajprije na pitanje je li jezik savršen sustav u kojem su dubletni oblici prolazne pojave prelaska iz jednoga u drugi oblik ili je riječ o sustavu koji je mnogo labavije uređen te su dublete njegov sastavni i trajni dio.
Baza DvojBa bila je dio internoga institutskoga projekta od 2018. godine (autori baze i prvi suradnici: Tomislava Bošnjak Botica, Jurica Budja, Gordana Hržica i Dario Lečić).
Od 1. rujna 2020. do 31. kolovoza 2024. istraživanje je dio međunarodnoga projekta Feast and Famine: Confronting overabundance and defectivity in language Sveučilišta u Sheffieldu (AH/T002859/1, Arts and Humanities Research Council; voditelj prof. Neil Bermel).
Ako se u svom istraživanju koristite ovom bazom, citirajte rad: Bošnjak Botica, Tomislava; Lečić, Dario; Hržica, Gordana; Budja, Jurica. 2019. Baza hrvatskih morfoloških dubleta. Suvremena lingvistika 45. 95–108.